Eğitim

Ülkü Ocakları’ndan çocuk hakları konferansı.

Ülkü Ocakları’ndan Çocuk istismarı ve çocuk hakları konferansı.

2 Aralık 2018 Saat: 17:54
Çocuk istismarı, çocuk hakları, Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanlığı, Türk Aile Yapısında Çocuk, eğitim konferansı,
Ülkü Ocakları’ndan çocuk hakları konferansı.

Ülkü Ocakları’ndan Çocuk istismarı ve çocuk hakları konferansı.

“Çocuk istismarı ve çocuk hakları” Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanlığı, Abdullah Buğra Koçlar Eğitim Konferanslarının ikincisi olan ''Türk Aile Yapısında Çocuk'' konu başlığı adı altında ''Çocuk İstismarı ve Çocuk Hakları'' eğitim konferansı gerçekleştirdi. 
02 Aralık 2018 Pazar 18:13 0 A + A - Yazdır 
İSLAM DİNİNDE VE TÜRK ÖRF ADETLERİNDE ÇOCUKLAR EN ÜST MERTEBEDEDİR
Yoğun katılımın olduğu konferansa konuşmacı olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, ülkede sık yaşanan çocuk istismarı ve çocuk haklarını anlattı. Ülkü Ocakları Kocaeli İl Başkanı Gökhan Özkara ise, yaptığı konuşmada, "Ülkü Ocakları olarak toplumumuzun başka bir kanayan yarası olan Çocuk İstismarı ve Çocuklarımızın Hakları konusunda bilgilenmek amacıyla bugün burada toplanmış bulunuyoruz. Hem Yüce İslam dininde, hem de Türk Milletinin yaşayış, gelenek ve Adetlerinde Çocukların yeri her zaman en üst mertebelerde olmuştur. 
TOPLUMUMUZ DA İŞLER ÇIĞRUNDAN ÇIKTI
İslam Dininde Çocuklarımızda Cennet Kokusu olduğu ve Bizlere Âlemlerin Rabbi olan Allah’ın emanetleri olduğu söylenmiştir. Âlemlere Rahmet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav) cahiliye devrinde insanlar kız çocuklarını diri diri toprağa gömerken kızlarını omuzlarında gezdirmiştir. Bugün toplumumuza bakarsak işler terse gitmekte ve işler çığırından çıkmış bulunmaktadır. 
TÜRKİYE ÇOCUK İSTİSMARINDA DÜNYADA 3. SIRADA
Ailelerimiz çocuklarını kimseye emanet edememekte, sokağa çıkaramamakta, gözleri hep yollarına bakmaktadır. Maalesef ki 2012’de yapılan bir araştırmaya göre Türkiye çocuk istismarında dünyada 3. sıradadır. İstatistiklere göre 2008 ve 2012 yılları arasında çocuk istismarında büyük bir artış olmuştur. 2013-2014 İstatistiksel Raporlarına göre Avrupa’daki erken yaşta çocuk evliliği ve cinsel istismarın en çok yaşandığı ülke Türkiye. İnternette dolaşan uygunsuz fotoğraflara göre araştırma yapıldığında yüzde 77’si 9 yaş ve altı çocuklara ait. Çocukların yaşına bakıldığında henüz kendi fotoğraflarını böyle bir amaç için kullanma yaşına gelmediklerinden, bu durumu genellikle ebeveynlerinin yarattığı çok aşikârdır. 
EVLATLARIMIZ ENSAR V.B DERNEKLERE VAKIFLARA GÖNDERİLMEMELİDİR
Adli Tıbbın 2001 verilerine göre cinsel istismara maruz kalan çocukların yaşa göre dağılımları incelendiğinde; yüzde 30'unun 2–5 yaş, yüzde 40'ının 6–10 yaş, yüzde 30'unun 11–17 yaş grubunda olduğu görülmekte. Cinsiyet çok büyük bir değişiklik göstermiyor. Ve tahmin edildiği üzere istismar edenlerin %96’si erkekler ve yüzde 80’i istismar ettiği çocuğun yakını. Sonuç olarak geleceği kontrol edecek çocuklara fiziksel ya da duygusal açıdan saldırmak, onları küçük düşürmek bir nevi geleceğimizi yok etmektir. Bu durumun önüne geçebilmek için insanlar bilinçlendirilmeli, kuralların ve kanunların yaptırım gücü arttırılmalıdır. Toplumumuzun en büyük isteği olan idam bu suç için ceza haline getirilmeli ve bu istek desteklenmelidir. Makamı veya gücü ne olursa olsun kimse bir kereden bir şey olmaz dememelidir. Çocuğun rızası vardı gibi gaflet ve iğrençlik saçan kelimeler kullanmamalıdır. Uyarımız evlatlarımız ne olduğu belli olmayan Ensar v.b derneklere vakıflara gönderilmemelidir'' dedi. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Türkiye Haberleri, Kocaeli Haber, Kocaeli Son dakika, Turkay haber, Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑