Eğitim

Türk Ocağında Çanakkale Konferansı

Türk Ocakları Kocaeli şubesi gençleri 18 Mart Çanakkale Zaferimizin 102. Yıl dönümü dolayısıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ilahiyat fakültesi öğretim üyesi Sertaç Demir 'in konuşmacı olarak katıldığı Çanakkale Ruhu konu

18 Mart 2017 Saat: 22:17
Türk Ocağında Çanakkale Konferansı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, ilahiyat fakültesi, öğretim üyesi Sertaç Demir, Türk Ocağı, Kocaeli Türk Ocağı, Yücel Alpay Demir, Çanakkale Zaferi, Çanakkale Ruh
Türk Ocağında Çanakkale Konferansı

Türk Ocakları Kocaeli şubesi gençleri 18 Mart Çanakkale Zaferimizin 102. Yıl dönümü dolayısıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ilahiyat fakültesi öğretim üyesi Sertaç Demir 'in konuşmacı olarak katıldığı Çanakkale Ruhu konulu konferans düzenledi.
Ev sahipliğini Türk Ocakları Kocaeli şubesi başkanı Yücel Alpay Demir 'in yaptığı konferansa Kamu sen Kocaeli İl Başkanı Yaşar Şanlı, Türk Haber sen temsilcisi Yasin Pazar ve çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı. 
Konuşmasında Çanakkale ruhunu Dini ve Milli yönleriyle ele alan Öğretim Görevlisi Sertaç Demir sözlerine bu ruh hala devam ediyor dedi. İhtiyaç halinde varlığını ortaya koyarak kendini gösteriyor bu ruh 15 Temmuzda da kendini göstermiş Türk Devleti üzerinde oyun oynamaya çalışan düşmanlarımıza ve onların yerli işbirlikçilerine hak ettiği dersi canını feda ederek bir daha vermiştir dedi.

TÜRK OCAĞINDA ÇANAKKALE KONFERANSI

Sertaç Demir sözlerine şöyle devam etti; Şanlı tarihimiz ecdadımızın kahramanlıklarını anlatan, geçmişimizin yüz akı, geleceğimizin aynası birçok zaferle destanla kendini göstermektedir. Bunlar arasında hiç şüphesiz en mühimlerinden biri de bugün 102. yıldönümünü idrak ettiğimiz ÇANAKKALE Zaferi’dir. 
18 Mart Deniz Zaferi, Çanakkale Savaşlarının ilk bölümüdür. Yaklaşık 11 ay sürecek olan Çanakkale Savaşlarının en mühimlerindendir. Düşman ordularının akıl almaz gururunu ve kendilerince sarsılmaz özgüvenlerini yerle bir eden, devamında cereyan edecek Kara Savaşlarında kahraman ordumuza ve necip milletimize kuvvet ve dayanma gücü aşılayacak olan eşsiz bir zaferdir. 
Çanakkale Savaşı aynı zamanda bir ölüm kalım mücadelesidir. Büyük Devletler diye ifade edilen İtilaf Devletlerinin(İngiltere, Fransa, Rusya) başta olmak üzere sömürgeci güçlerin ülkemiz ve milletimiz üzerindeki oyunlarının en somut halidir. Nasıl olmuştur da bu noktaya gelinmiştir? Yani Bu güçleri tek dişi kalmış canavarları üzerimize sevk eden faktörler nelerdir? Bunları iyi anlamak lazımdır?

TÜRK OCAĞINDA ÇANAKKALE RUHU KONFERANSI

Elbette bunun için mazide kısa bir yolculuk şarttır! Kimilerine göre İslam-Hıristiyan kimilerine göre Germen-Türk mücadelesinin en nihayetinde temeli Kavimler Göçüdür. Milattan Sonra 4. yüzyılda Hazar Denizinin kuzeyinden Avrupa içlerine hareket eden ve Macaristan'da büyük bir devlet kuran ecdadımız Avrupalı nazarında hem o coğrafyayı şekillendirerek hem de günümüze kadar devam edecek mücadelenin temellerini atarak derin izler bırakmışlarıdır. Özellikle kutsalı olarak kabul ettiği ki ilk Hıristiyan vaizler, azizler burada(Yalvaç, Efes) ortaya çıkmıştır, Anadolu'yu, Balkanları, İstanbul'u kaybeden Avrupalılar, güçlendikleri 18. yüzyıl itibariyle ve bilhassa 1814 Viyana Kongresi sonrasında Şark Meselesi adını verdikleri büyük oyunu ülkemizi ve milletimizi yok etmek için sahneye koymuşlardır. Çanakkale bu oyunun 820 kilometre karelik Gelibolu yarımadasında öncelikle gömülmesi ve devamında meydana gelecek Milli Mücadelemizi taçlandırması bakımından önemlidir. Metrekareye 6 bin merminin düştüğü bu eşsiz muharebeler aynı zamanda birçok Türk kahramanını, damalarındaki asil kanı milletinin menfaatleriyle özdeşleştirmiş, başta Gazi Mustafa Kemal Paşa'yı, Kâzımkarabekir Paşa, Selahaddin Adil Paşa gibi Milli Mücadelenin efsane komutanlarını da tarih sahnesine çıkarmış, deyim yerindeyse onlar için adeta staj yeri olmuştur. Hem kendi rüştlerini hem de Büyük Türk Milletinin güven ve iltifatını kazanmışlardır.
Çanakkale Ruhu Büyük Türk Milletinde var olan ve kıyamete kadar kaybolmayacak olan imanının en mühim parçalarından olan VATAN SEVGİ' sinin en somut göstergesidir. Öyle ki bu ruh yakın zamanda ülkemiz üzerindeki hain planlarını uygulamaktan vazgeçmeyen iç ve dış şer odaklarının tertiplediği 15 TEMMUZ GECESİ de kendisini göstermiş ve milletimiz, bu uslanmazlar ’a yine de hadlerini bildirmiştir diyerek konuşmasını tamamladı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Türkiye Haberleri, Kocaeli Haber, Kocaeli Son dakika, Turkay haber, Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑