Teknoloji

TOYOTA BU YIL AVRUPA'DA DİZEL SATIŞINI BİTİRİYOR

Toyota, binek araçlar için 2018 yılı içerisinde Avrupa'da dizel üretimine ve satışına son vereceğini belirtirken hibride odaklanacağını duyurdu.

7 Mart 2018 Saat: 11:10
toyota bu yıl avrupada dizel satışını bitiriyor, Toyota, Dizel, Araba, Otomotiv, Avrupa, Paris, Alman Mahkemesi
TOYOTA BU YIL AVRUPA'DA DİZEL SATIŞINI BİTİRİYOR

Japonya merkezli otomotiv devinin Avrupa Başkanı Johan van Zyl gazetecilere yaptığı açıklamada "2018 yılında binek araçlar için dizel üretimi son bulacak." dedi. Toyota, binek araçlarda yeni dizel teknolojileri geliştirmek için de çaba sarfetmeyeceğini belirtirken hibrid ve elektrikli araçlara odaklanılacağını vurguladı.
DİZEL SATIŞ ORANLARI DÜŞTÜ
2012 yılında Avrupa satışlarının yüzde 30'unu dizel arabaların oluşturduğu Toyota'da geçen yıl kıtada satılan dizel oranı yüzde 15 düzeyine dek inmişti. Öte yandan, Japon şirketin Avrupa operasyonundaki hibrid satışlarının toplamdaki payı yüzde 41 olmuş ve hibrid satışları yıllık bazda yüzde 38 artış göstermişti.
Toyoya, yeni enerji kullanan araçların satışını arttırmak için Asya'da da pek çok enerji şirketiyle iş birliğine giderek bilhassa hidrojen yakıtı ve elektrikli şarj istasyonları sayısını arttırmaya çalışıyor.
EMİSYON HİLESİ DİZEL SATIŞLARINI DÜŞÜRDÜ
2015 yılında Volkswagen ile başlayan sonrasında pek çok büyük markaya sıçrayan dizel araçlardaki emisyon hilesi sonrasında dizel teknolojisine olan inanç gittikçe azalıyor.
Paris başta olmak üzere pek çok Avrupa şehri dizeli kademe kademe yasaklama kararı alırken geçtiğimiz ay bir Alman mahkemesi hava kalitesinin arttırılması için eyaletlere dizel araçları yasaklama yetkisi vermişti.

 

  

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Türkiye Haberleri, Kocaeli Haber, Kocaeli Son dakika, Turkay haber, Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑