Sağlık

Seyyar Görev Tazminatlarını Ödeyin

Birinci basamak sağlık kuruluşlarında seyyar görev yapan sağlık çalışanlarına Sağlık Müdürlüğünce haziran ayı içerisinde ödenmesi gereken seyyar

29 Eylül 2019 Saat: 02:19
Seyyar Görev Tazminatlarını Ödeyin, Birinci basamak sağlık kuruluşları, sağlık çalışanları, Sağlık Müdürlüğü, Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İ
Seyyar Görev Tazminatlarını Ödeyin


Seyyar Görev Tazminatlarını Ödeyin.

Birinci basamak sağlık kuruluşlarında seyyar görev yapan sağlık çalışanlarına Sağlık Müdürlüğünce haziran ayı içerisinde ödenmesi gereken seyyar görev tazminatlarının hak sahiplerine ödenmemesi nedeniyle yaşanan mağduriyet hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker, yazılı açıklaması yaptı.


ÖĞRENCİLERE, VATANDAŞIMIZA TEORİK, PRATİK EĞİTİMLER VERMEKTELER,
Başkan Çeker yapmış olduğu yazılı açıklamada; “Birinci basamak sağlık kuruluşları vatandaşımız hastalanmadan sağlığının korunması için kurulmuş kuruluşlardır. Bu kuruluşlarda görev yapan bazı sağlık çalışanları sürekli periferde (sahada) gezici olarak görev yapmakta ve yoğun emek ve enerji harcamaktadırlar. Görevleri gereği mesailerini büyük bir bölümünü genellikle kurum dışında okullarda öğrencilere ve eğitim merkezlerinde vatandaşlarımız ile bir araya gelerek hastalanmadan sağlıklarını nasıl koruyacaklarını öğrencilere, vatandaşımıza teorik, pratik eğitimler vermekteler, bir kısım sağlık çalışanı ise vatandaşımızın sağlıklı su tüketmesi için şebekelerden su numuneleri almakta, klor ölçümleri yapmakta, işyerlerinde kontroller yapmak suretiyle vatandaşımıza hizmet sunmaktadırlar.


SAĞLIK ÇALIŞANI MAĞDUR EDİLMİŞTİR.
Görevleri gereği mesailerinin büyük bir bölümünü kurumun dışında yerine getirmeye çalışan sağlık çalışanlarına ödenecek ücret ve yolluklar 6245 sayılı Harcırah Kanununun 49. Maddesinde; Seyyar olarak vazife gören memur ve hizmetlilere ödenecek ücretleri belirtmiştir. Bu ücretler Seyyar olarak görev yapan memurlara yıl içerisinde iki kez 6 aylık dilimler halinde ödenmektedir. 10. Ay gelmesine rağmen 6. ayda sağlık çalışanına ödenmesi gerek seyyar görev tazminatlar ödenmemiş olup sağlık çalışanı mağdur edilmiştir.


ÇALIŞANLAR ADINA KONUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ.
Seyyar görev yapan Gezici görev yapan ebe, hemşire, sağlık memuru, çevre sağlık teknisyeni ve şoförler bir an önce seyyar (gezici) görev yolluklarının yatırılmasını beklemektedirler. Yetkililerin gecikme ile ilgili açıklama yapmaması veya resmi yazı ile kurumları bilgilendirmemesi manidar olduğu kadar tam bir vurdum duymazlıktır. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem); “Ücretliye/işçiye hakkını, teri kurumadan önce verin!” buyurmuştur. Sözünü (Hadisi) Personele karşı sorumluluğunu unutmuş olan yetkililere hatırlatırız. Türk Sağlık Sen olarak çalışanlar adına konun takipçisi olacağız.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Türkiye Haberleri, Kocaeli Haber, Kocaeli Son dakika, Turkay haber, Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑