Ferhunde KAVAK / KİŞİSEL GELİŞİM
Ferhunde KAVAK / KİŞİSEL GELİŞİM

Hayatın Ne Kadar İçindesin?

İnsan olarak hayatı ne kadar fark edebiliyoruz acaba? Yaşamın neresindeyiz ya da nereye doğru yol alıyoruz.

24 Temmuz 2019 Saat: 01:49

Hayatın Ne Kadar İçindesin?

İnsan olarak hayatı ne kadar fark edebiliyoruz acaba? Yaşamın neresindeyiz ya da nereye doğru yol alıyoruz. Rotası olmayan bir gemi miyiz, yoksa sonbaharda savrulan bir yaprak tanesi mi?

Zaman zaman insan kendine sorular sormalı. Nereden geldim ve nereye doğru gidiyorum diye… Hayatın koşturması içerisinde hiç durup “ne yapıyorum ben” dediğin oldu mu?

Hayat akıp gidiyor, giderken de senin yaşamından çalarak gidiyor. Sen çevrendeki insanları mutlu etmeye çalışırken ya da her şeyi en iyi şekilde yapmaya çalışırken bir daha, bir dakika öncesi geri gelmeyecek. Doğru zannettiğin yaşam şekli belki de senin bu dünyadaki en büyük zindanındır. Sahip olduklarında bileklerindeki prangalar...

Prangalardan kurtulmak istiyorsan önce toplum denilen çarkın dişlisi olmaktan kurtulacaksın. Sonra hayata bakan pencerelerini bir bir temizleyeceksin ve kim olduğuna karar vereceksin. Dikkat!!! kim olmak istediğine değil. Sen sensin ve kimse olmaya ihtiyacın yok. Kendini tanı yeter.

Kendini tanımaya başlayabilmek için de hayat denilen o koca bahçendeki ayrık otlarını temizlemen gerekiyor. Sana ait olmayan ve sana hitap etmeyen her şey birer ayrık otu ve onları çekip kenara atmaktan asla çekinme. Senin parçan olduğunu düşündüklerini de bahçenin en güzel köşesine yerleştir.

Düşüncelerini kontrol etmeyi öğrenmen gerekiyor. Bilinçli bir düşünen olamazsan ayrık otlarının yeniden bahçende türediğini görebilirsin. Ne kadar sağlam bir düşünce yapısına sahip olursan o kadar az başkaları tarafından yönetilirsin. Toplumun bireylerden beklediği belli başlı klişeler vardır. Bunlar her yetişkin olması beklenen insana dayatılan isteklerdir. Eğer sana uymuyorsa senin yaşam tarzını yansıtmıyorsa sakın bunlara uyma. Bu şekilde davranmak önce kendine sonra da topluma verebileceğin en büyük zarar olacaktır.

Hayat bazen seni korkutabilir. Korktuğun zamanlarda kaçmak yerine çözüm üretmeyi dene. Başka insanlardan yardım almak yerine kendi çözümlerini üret ve kendi kendine yetebilmeyi öğren. 

Gerektiğinde hayatından çıkması gereken insanlara yol vermeyi bil. Bu insanlar kimler olabilir? Seni aşağı çekmek isteyenler, yaptıklarına saygı duymayanlar, yoluna engel olmaya çalışanlar, hayatını kontrol etmek isteyenler… Bu liste bu şekilde uzar da gider.

Asi tavırlar sergilemene gerek yok. Kendini birilerine kanıtlamana da gerek yok. İnsanları çok dikkate alma. Onlar bugün var yarın yok. Ancak seni destekleyen dostların var ise onları her zaman en iyi yerde tut.

Son olarak hayata dair bakış açını değiştirmen gerekiyor. Bu her zaman çok basit değildir. Çünkü değiştirmeye çalıştıkların doğduğun günden bu yana beynine kazınmış olanlar. Sen değişmeye ve gelişmeye başladığında çevrenden iyi veya kötü tepkiler alacaksın. Bunları çok önemseme. İnsanlar çok zaman değişimlere alışık değildir.

Zaman başı sonu belli olmayan bir kavramdır ama sana ayrılan vakit sınırlıdır. Nasıl yaşaman gerektiğine karar vermesi gereken sensin.

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 3 yorum yapılmıştır
Bizim adanalı 24.07.2019 16:28
Kız Ferhunde senin güzel yüreğini biliyordum ama bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum. Kim olduğumu saklıyorum. Çünkü sen biraz da utangaç ve çekingensin bu yazılarını hep takip edeceğim. facebook ta ve instagramda rastladım resmini görünce şaşırdım. Ama o kadar sevindim ki anlatamam. Harika yazı yazmışsın kız. Tebrik ederim.
Cemre Yıldırım 24.07.2019 14:30
Kendimi keşfetmeye çalışmama rağmen keşfe demiyorum. çok zorlanıyorum. hep içimde nereye gidiyorsun böyle umarsızca diye sorularla boğuşuyorum. Bu çıkmazı kırmak istiyorum esaslı olarak. Psikologlara gittim ve hiç fayda bulamadım. Ama hep bir soru soru soru hiç içimden çıkmıyor. bidaha ki yazınızda kendi bulmanın basit bir yolunu da tarif ederseniz sevinirim.
Keramettin Sucu 24.07.2019 14:19
Öncelikle merhaba nasılsınız. Yazınızı okudum Ferhunde hanım. Bir akademisyen olarak ciddi anlamda yazınızdan etkilendim. Bu yazı sanki bana oturduğunuz yerde bir anda içinize doğan duygularınız ve düşünceleriniz olduğunu düşündürüyor. Böyle düşünmemin nedeni bu yazı eğer yürekten yazılmamış olsa beni etkilemezdi. İçten samimi bir şekilde yazılmış bir yazı. Adeta sanki bir mektup gibi. Bende bu yazınızı annelere, babalara çocuklarına okuyabilecekleri bir mektup diye adlandırıyorum.Gençler özellikle okumalı. İnsanı araştırmaya sevk edecek muhteşem bir yazı. Yüreğinize ve aklınıza sağlık. Sizi bundan sonra da takip edeceğim.Saygılar ve hürmetler hanımefendi.
 

Türkiye Haberleri, Kocaeli Haber, Kocaeli Son dakika, Turkay haber, Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

BİR İNSAN HAYATI KAÇ FARKLI ŞEKİLDE YAŞAYABİLİR?8 Temmuz 2019 Saat: 01:14
İnsan hayata iki defa gelir mi? Ya da bir insan kendi hayatını iki farklı şekilde yaşayabilir mi? Öyle bir lüksünüz yok.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑