Dernek Haberleri

Çalışanın Dilekçesinin Alınmaması Suçtur

İlimizde sağlık hizmet kolunda faaliyet gösteren bazı kurumlarda idareler çalışanların dilekçelerini işleme almayarak

25 Eylül 2019 Saat: 13:14
Çalışanın Dilekçesinin Alınmaması Suçtur, türk sağlık sen, kamu sen, ömer çeker
Çalışanın Dilekçesinin Alınmaması Suçtur


Çalışanın Dilekçesinin Alınmaması Suçtur

İlimizde sağlık hizmet kolunda faaliyet gösteren bazı kurumlarda idareler çalışanların dilekçelerini işleme almayarak, mağduriyetlerine sebebiyet vermeleri hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker Şube de basın açıklaması yaptı.

ÇALIŞANLARIN DİLEKÇE VERME HAKLARI ENGELLENMEKTEDİR.
İlimizde sağlık hizmet kolunda faaliyet gösteren bazı kurumlarda görev yapan kamu çalışanları talep ve istekleri hakkında kuruma vermiş oldukları dilekçeler idare tarafından evrak kayıt memurlarına verilen sözlü talimat gereği resmi olarak işleme konulmamak suretiyle çalışanlar mağdur edilmekte ve dilekçe verme hakları engellenmektedir.

DİLEKÇE HAKKI ANAYASAL HAKTIR
Dilekçe hakkı Anayasada yer alan bir haktır ve güvence altına alınmıştır. Dilekçe Kanunun da bu hakkın kullanımında mağduriyetlerin önüne geçmek için yetkili makamlarca dilekçe sahiplerine en geç otuz gün içinde gerekçeli olarak cevap verileceği ve sonucun ayrıca bildirileceği hükmüne yer verilmiştir. Ortada böylesine bir Anayasal hak varken tüm vatandaşlar ve kamu çalışanları dilekçe hakkını rahatça kullanması gerekir.
İDARELERİ ÇALIŞANLAR ADINA UYARIYORUZ.
Fakat Türkiye’de hukuk kurallarını bypass etmek için idareler akıl almaz yöntemlere baş vuruyorlar. İlimizde sağlık hizmet kolunda faaliyet gösteren bazı kurumlarda böylesine usulsüz iş ve işlemlere girişilmiştir. Anayasayı yok hükmünde sayan başına buyruk usulsüz iş ve işlem yapan idareleri çalışanlar adına Türk Sağlık Sen olarak uyarıyoruz.
HUKUKU BÖYLE AYAK OYUNLARI İLE KENARA HİÇ KİMSE KOYAMAZ
Söz konusu kurumlarda görev yapan kamu çalışanları ve sendika üyelerimiz çalışma hayatında yaşamış oldukları sorunlar, şikayetler, dilek ve temenniler hakkında kuruma dilekçe vermek istediklerinde evrak kayıt da görevli memurlar tarafından dilekçelere evrak kayıt numarası verilmeyerek dilekçeler işleme alınmamaktadır. İdarenin dilekçeyi göreceği ondan sonra işlem yapılacağı gibi ipe sapa gelmez durumlardan bahsedilmektedir. Bu durum açıkça suç işlemektedir. Anayasaya ve kanuna aykırı davranmaktır. Hukuku böyle ayak oyunları ile kenara hiç kimse koyamaz.
İDARELERDE ORMAN KANUNLARIMI GEÇERLİ
Dilekçeyi almazsak o zaman cevap vermek zorunda kalmayız gibi bir mantıkla hiçbir kamu görevlisi ve yöneticisi hareket edemez. Kanunlar size alırsanız cevap verirsiniz gibi bir durumdan bahsetmez. Bu durum orman kanunlarında geçerlidir orada da kimsenin dilekçe hakkı da yoktur. Ormanda yaşıyor veya kendinize bir çiftlik kurduğunuz ve bağımsızlığınızı ilan ettiyseniz bunu da çıkın kamuoyuna açıklayın. “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve kanunları ile alakamız yoktur. Biz burayı kel Ali’nin bağına çevirdik istediğimiz gibi at koşturuyoruz” deyin
DİLEKÇEYİ ALMAMAK TCK'NIN 121/1. MADDESİNE GÖRE SUÇTUR
Buradan bir kez daha açıkça uyarıyoruz hiç kimse ne kanuna aykırı ne talimat verebilir ne de usulsüz işlem uygulayabilir. Dilekçeyi almamak TCK'nın 121/1. maddesinde tanımlanan dilekçe hakkının kullanılmasının engellenmesi suçunu oluşturmaktadır. Yine, Türk Ceza Kanunu’nun “Görevi Kötüye Kullanma” başlığını taşıyan 257.maddesinin 1.fıkrası:” Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir kazanç sağlayan kamu görevlisi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” Hükmü vardır.
Evrak kayıt memurlarına sözel talimat vererek çalışanların dilekçelerini işleme almayarak, mağdur olmalarına sebebiyet vererek usulsüz uygulamaları alışkanlık haline getiren idareleri çalışanlar adına sendika olarak uyarıyoruz. Usulsüz uygulamayı alışkanlık haline getirmiş idareler usulsüzlüklerini sona erdirilmez ise haklarında hukuki süreç derhâl başlatılacak ve Yüce Türk Adaleti önünde hesap verecekler.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Çalışanın Dilekçesinin Alınmaması Suçtur
Çalışanın Dilekçesinin Alınmaması Suçtur

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Türkiye Haberleri, Kocaeli Haber, Kocaeli Son dakika, Turkay haber, Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑